środa, 28 lutego 2018

TECHNIKI "transfer" - wyniki

Witajcie :)
Hello :)

kolejny raz pozytywnie nas zaskoczyliście zgłaszając tak wiele prac na nasze wyzwanie. Temat niełatwy - wiem, bo wielokrotnie sama na nim poległam - a tymczasem Wasze prace są zachwycające i niezwykle różnorodne. Znowu miałyśmy nie lada problem z wyborem tej najlepszej i pomimo burzliwych obrad nie udało się wyłonić tej jednej jedynej... zatem tym razem mamy DWÓCH zwycięzców :)

Once again, you surprised us positively by submitting so many works to our challenge. The topic wasn't easy but your works are delightful and extremely diverse. Again, we had a big problem with the choice of the best, but finally we've got TWO winner s:)


Panie i Panowie - wyzwanie wygrywają prace:
Ladies and gentlemen - the winner is:

 cudna skrzynka z zegarem od Oli W.


oraz paryski pojemniczek od  Hanabelli Ogromne gratulacje i baner dla Was :)
Huge congrats and there is a banner for you :)Tak jak obiecałam, ufundowałam paczuszkę z drobiazgami, która trafia do:
telashe
As I promised, I funded a package with oddments that goes to: telashe 

W celu ustalenia sposobu jej odbioru proszę o kontakt: sercemzdobione@gmail.com
Please contact: sercemzdobione@gmail.com

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i nowe wyzwanie z technik przed Wami :)
Once again, congratulations and check our new challenge with techniques :)

niedziela, 25 lutego 2018

TECHNIKI "masy plastyczne"

Witajcie :) zgodnie z zapowiedzią dziś bierzemy w obroty
Hello :) as we announced lately, we would like you to take part in our challenge!

MASY PLASTYCZNE
PLASTIC MASSES


A że temat długi i szeroki o czym Wam wspominaliśmy dziś zapraszamy przede wszystkim do oglądania prac. Dodam jeszcze tylko, że na to wyzwanie można przygotować dowolną pracę, ale z użyciem jednej z technik, o której była mowa (masa solna, zimna porcelana, ciastolina, plastelina, modelina (fimo), masa papierowa, masa modelarska, masa korkowa, masa kamienna ... glina).

And that the topic long and wide about what we mentioned you today, we invite you first of all to watch our works. I will just add that any work can be prepared for this challenge, but using one of the techniques mentioned above (salt mass, cold porcelain, dough, plasticine, modeling (fimo), paper pulp, modeling mass, cork mass, mass stone, clay).
 
Naszym dzisiejszym gościem jest Paulina
Our current guest is Paulina
Bardzo jest mi miło, że mogę wystąpić w Art-piaskownicy jako gościnna projektantka. Rękodziełem zajmuję się już od dłuższego czasu. Szukam, eksperymentuję i próbuję różnych technik. W tej chwili najbliższy jest mi decoupage, ale szyję również Tildy, robię ozdoby ze wstążek.

Przyznam szczerze, że temat mas plastycznych, był dla mnie nie małym wyzwaniem. Kiedyś robiłam ozdoby z masy solnej, jednak nie chciałam tego powielać. Miałam ochotę na coś nowego i zaskakującego. Postawiłam ma mix-media i tak powstała smocza skrzynia. Stara plastikowa skrzynka oklejona jest wyciskami z foremek. Wykorzystałam do wycisków masy modelarskie, które następnie pomalowałam i pokryłam woskami.
Wierzch to transfer grafiki.
It's very glad that I can perform at Art-piaskownica as a guest designer. My story with craftworks began a few years ago. I am searching, experimenting and trying different techniques. At the moment decoupage is closest to me, but I also sew Tilda dolls and make ribbons decorations.

I must admit that the theme of the modelling masses was a challenge for me. Once I made ornaments from salt dough, but I did not want to copy my projects. I wanted something new and surprising. I've decided for a mix-media project and the dragon chest appeared. An old plastic box is glued with molds. I used modeling masses, then painted them and covered with waxes. Top of the box is transfer of graphic.A to już prace naszej drużyny :)
And there are our team's works :)

 glina / clay - Inna
 

masa piaskowa / sand mass - Ki i Kajumasa solna / salt mass - Anetta L.
 

glina / clay - Inka-art

 

masa papierowa / paper pulp - Ki i Kaju 

 
plastelina / plasticine - Emi


zimna porcelana/ cold porcelain - Zębianka
 

ciastolina / dough - Manufaktura Anety i Iga


 
piasek kinetyczny /
kinetic sand - Daget-Art i Inga


Zainspirowani. to do dzieła. Na Wasze prace czekamy do 24 marca.
Uwaga, uwaga! Bedzie też nagroda - zestaw przydasi od Ki :)

We are waiting for your works until 24th March.
Attention attention! There will also be an award - a surprise from Ki :)


sobota, 24 lutego 2018

TECHNIKI "masy plastyczne" - inspiracje (2)

Hej, hej ... 
dziś drugi dzień naszych rozważań o masach plastycznych. Na początek jako ciekawostka - MASA Z PASTY DO ZĘBÓW do wykonywania np drobnych dekoracji do kartek. Jej skład to: mąka ziemniaczana, klej i wspominana już pasta do zębów :P


MASA PAPIEROWA / papier-mâché (z fr.)

dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących: kleju, gipsu oraz uszlachetniających: kredy, barwników i konserwujących. Masę nakłada się niezbyt grubą warstwą na uprzednio przygotowaną formę i pozostawia do wyschnięcia. Można ją też wykonać samemu ze starych gazet, papieru toaletowego, wytłoczek po jajkach oraz kleju i/lub mąki. 


GLINA / MASY CERMICZNE

od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne i plastyczne gliny biało oraz barwnie wypalające się, znane na świecie pod nazwą "ball clay". Obecnie dostępne są rożnego rodzaju masy ceramiczne termoutwardzalne, które już nie trzeba wypalać. Idealnie nadają się one do wykonywania  małych form rzeźbiarskich, gdyż są bardzo plastyczne i łatwe w manualnej obróbce. Można z niej wykonać również formy pełne typu: figurki, miski, talerze ozdobne, płaskorzeźby na płytkach oraz biżuterię (wisiorki, korale, broszki). Na gładkich powierzchniach bez trudu odciskuje się rozmaite wzory. Wyschniętą glinkę można szlifować, obrabiać papierem ściernym, ciąć, wiercić, malować, a nawet lakierować.


 

CERAMIKA – w rozumieniu tradycyjnym, to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina). Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.MASA MODELARSKA 

wykonana jest z gliny w kolorze BIAŁYM. Samoutwardzalna. Można ją barwić pigmentami, malować farbami, lakierować, ścierać, polerować, skręcać i ciąć. Idealna dla dzieci, przyjemna w dotyku, plastyczna, nie klei się do rąk. Idealna do odciskania struktur i wzorów. Delikatna konsystencja umożliwia uzyskanie precyzyjnych detali, nie zmienia objętości w czasie wysychania.
MASA KAMIENNA 


jest miękką, samoutwardzalną glinką, którą można bardzo łatwo kształtować i obrabiać w dłoniach. Po wyschnięciu przypomina swoją strukturą przypomina kamień. Samoutwardzalna, dlatego należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec jej wysuszeniu. Można ja malować.


MASA KORKOWA
 
jest superlekką masą plastyczną, miękka, a jednocześnie bardzo wytrzymałą. Łatwo poddaje się obróbce, nadaje się do malowania. Samoutwardzalna, niełamliwa.


MASA PIASKOWA

robi się ją z kleju i piasku plażowego. To doskonały pomysł na zrobienie klimatycznych dekoracji, piaskowych medalionów, a nawet miseczkę, donicę, świecznik czy odcisk dłoni (stopy). Idealnym uzupełnieniem masy piaskowej są muszelki, kamyczki i wszelkiego rodzaju zebrane nad morzem skarby ;) Samoutwardzalna.
   
 
MASA KINETYCZNA (piasek)

praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku. Oprócz tego w jego składzie znajduje się specjalny polimer, który nadaje piaskowi jego wyjątkową konsystencję. Nie jest sypki, ale nie jest też twardy. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę.


Uf dobrnęliśmy do końca ...
I choć nasze rozważania z pewnością nie wyczerpują całości tematu
z pewnością macie w czym wybierać.  Zapraszamy jutro do wspólnej zabawy!

piątek, 23 lutego 2018

TECHNIKI "masy plastyczne" - inspiracje (1)

Witajcie :)
Przed nami kolejny temat - MASY PLASTYCZNE i świetna okazja, by spróbować czegoś nowego. Jest to bowiem temat bardzo szeroki i dający ogromne możliwości realizacji prac, począwszy od koralików, przez figurki , zwierzęta po przedmioty dekoracyjne a nawet użytkowe.

Na początek taka ciekawostka - źródło wikipedia:
Jako że temat jest materiałowo obszerny podzieliłyśmy go na dwie części ;) Całościowo skupimy się  przede wszystkim na wymienieniu poszczególnych technik i bardzo ogólnej charakterystyce tego zagadnienia. Mamy nadzieję, że zechcecie dołączyć do nas, a może nawet podzielić się Waszymi doświadczeniami w tym temacie. Zapraszamy do dyskusji.

MASA SOLNAto najłatwiejsza do przygotowania domowa masa plastyczna z produktów, które są w każdym domu. Podstawowymi składnikami masy są mąka, sól i woda. Wykonuje się z niej przeróżne przedmioty – głównie zawieszki, figurki, ramki i inne ozdoby oraz dekoracje do domu. Można ją malować, lakierować, wyciskać na niej wzory, wycinać ornamenty i przeróżne kształty, a także wypiekać! 

 

 
  
 

 MASA PORCELANOWA / ZIMNA PORCELANA

w przeciwieństwie do masy solnej jest delikatniejsza i ma po utwardzeniu - jest samoutwardzalna - śnieżnobiały kolor. Przypomina wyglądem prawdziwą porcelanę. Do jej wykonania potrzebujemy: jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Jest bardzo plastyczna. Nadaje się do wykonywania cienkich i filigranowych dekoracji.


CIASTOLINA / produkt pod nazwą handlową Play-Doh/


masa plastyczna przeznaczona dla dzieci, przypominająca swoim własnościami mechanicznymi plastelinę. W skład wchodzą m.in. mąka, woda, sól oraz składniki odpowiadające za gładką strukturę, zapach, barwę i zabezpieczające przed pleśnieniem. Dokładny skład ciastoliny jest tajemnicą handlową :P Jest bardzo plastyczna. Dopóki znajduje się w oryginalnym opakowaniu, pozostaje miękka, jednak pozostawiona na powietrzu twardnieje i staje się krucha.


PLASTELINA

masa plastyczna wykonana z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia (kredą) i kwasami tłuszczowymi (głównie stearynowym), służąca do modelowania przestrzennego. Plastelina jest masą, która staje się bardzo plastyczna w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, natomiast w temperaturze pokojowej traci plastyczność, jednak nie twardnieje na zawsze. Jej zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia, niewysychanie na powietrzu, nietoksyczność i odporność na zabrudzenie. Wymaga jednak lekkiego ogrzania w dłoniach przed użyciem, poprzez rozcieranie lub umieszczenie w garnku z ciepłą wodą. MODELINA

jest odmianą plasteliny, która traci właściwości plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury (po włożeniu do wrzątku lub do piekarnika). Istnieje wiele odmian modeliny, które są utwardzane pod wpływem temperatury, światła lub powietrza. W ich skład wchodzą zwykle sole nienasyconych kwasów tłuszczowych i różnego rodzaju syntetyczne żywice zdolne do sieciowania pod wpływem podwyższonej temperatury, światła, powietrza, wilgoci lub kombinacji tych czynników. Modelina jest z jednej strony zabawką, z której dzieci mogą samodzielnie wykonywać figurki, a z drugiej jest materiałem stosowanym przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźby użytkowej i biżuterii.


FIMO /  polymer clay / masa termoutwardzalna / masa polimerowa
 
to grupa materiałów do prac modelarskich i dekoratorskich, których utrwalenie następuje po wypieczeniu w piekarniku. Są to tzw. masy termoutwardzalne (podobnie jak wspomniana już modelina). Dostępna jest szeroka gama kolorystyczna i duża różnorodność efektów, między innymi brokatowy, transparentny, marmurkowy, metaliczny. Masy te jako jedyne umożliwiają trwałe dekorowanie powierzchni. Można z nich tworzyć figurki lub biżuterię, a także wspaniałe dekoracje przez oklejanie przedmiotów z różnych materiałów takich jak szkło, drewno, metal, ceramika, kamień. Miękki materiał pozostaje plastyczny do momentu wypieczenia, a efekt końcowy jest trwały i estetyczny.
 
Jutro część dalsza ... koniecznie zaglądnijcie do nas :)

czwartek, 22 lutego 2018

STYLE - Steampunk - wyniki

Wow!
Zasypaliście nas fantastycznymi pracami. Urzekły nas kolory, tekstury, nietuzinkowe pomysły jak i zachwyciło nas piękno waszych prac. Wybór był szalenie trudny, nie łatwo było wybrać tę jedną jedyną pracę. Ostatecznie udało się nam wyłonić zwycięzców. Oto nasze TOP3:
Wow!
You flooded us with fantastic works. We loved colors, extraordinary ideas and beauty of your works.
The choice was very difficult, it wasn't easy to pick the one. Finally we choose winners. Here is our TOP3:A nagroda od sponsora wędruje do: Magda z FamilyDreamLab
W celu odebrania nagrody skontaktuj się ze sklepem

The prize goes to: Magda z FamilyDreamLab
 To collect the prize please contact the shop


Gratulujemy wszystkim i zapraszamy do kolejnych zabaw na naszym blogu!
Congrats to all and we invite you to our challenges !

poniedziałek, 19 lutego 2018

STYLE - Skandynawski - edycja sponsorowana

Cześć!
Привет!
Hello!

Dzisiaj na naszym blogu kolejne wyzwanie z cyklu STYLE. Proponujemy, abyście wykonali  dowolną pracę w skandynawskim stylu. Technika i materiały według własnego uznania ;) Ważne, aby praca była zgodna z podstawowymi cechami stylu skandynawskiego, na temat których znajdziecie informację trochę niżej.

В нашем блоге новое задание в рубрике СТИЛЬ. Сегодня мы предлагаем вам сделать любую работу в Скандинавском стиле. Техника и материалы - на ваш выбор. Главное требование к работе - соответствие основным чертам Скандинавского стиля. О них - чуть ниже.

Today we have got another challenge from the STYLE series. We suggest that we do an optional work in Scandinavian style. A technique that complies with the basic principles.

Styl skandynawski to przede wszystkim styl wnętrz. Wnętrz, w których nie ma miejsca na luksus i pretensjonalność. Preferuje się przytulność, funkcjonalność i praktyczność. W kolorystyce dominują pastele: beżowy, jasnoszary, jasnoniebieski, jasnozielony, jasnobrązowy. Ale główne kolory zawsze pozostają mlecznobiałe i jasnożółte, które podkreślają wartość światła słonecznego dla mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego. Jednak te jasne tony są często ożywiane przez czerwone, niebieskie lub zielone akcenty. Te kolorowe akcenty (np. pledy i dekoracyjne poduszki) dodają przytulności i ciepła  wnętrzom. Obfitość naturalnych materiałów to kolejna charakterystyczna cecha stylu skandynawskiego. Możecie śmiało wykorzystać różne rodzaje drewna, metale, naturalne kamienie, bawełnę, len, mech, skórę, ceramikę i inne.

Скандинавский стиль - это прежде всего стиль интерьеров. Интерьеров,в которых нет места роскоши и вычурности. Предпочтение отдается уюту, функциональности и практичности.
В цветовом решении преобладают  пастельные тона: бежевый, светло-серый, светло-голубой, светло-зеленый, светло-коричневый. Но основными цветами всегда остаются молочно-белый и светло-желтый, которые подчеркивают ценность солнечного света для жителей Скандинавского полуострова. Однако, эти светлые тона часто оживляют красными, синими или зелеными акцентами. Цветовые вкрапления добавляют уют и тепло в интерьер (зачастую, это яркие пледы и декоративные подушки).
Обилие натуральных материалов - еще одна отличительная черта Скандинавского стиля. Дерево во всех видах (от полированной доски до лесной коряги), металл, натуральные камни, стекло, хлопок, лен, мех, кожа, керамика, - любые из этих материалов можно смело использовать.

The Scandinavian style is primarily an interior style. Interiors in which there is no place for luxury and pretentiousness. Preference is given to cosiness, functionality and practicality. The colors are dominated by pastels: beige, light gray, light blue, light green, light brown. But the main colors always remain milky white and light yellow, which emphasize the value of sunlight for the inhabitants of the Scandinavian Peninsula. However, these bright tones are often enlivened by red, blue or green accents. These colorful accents (eg plaids and decorative pillows) add cosiness and warmth to the interiors. The abundance of natural materials is another characteristic feature of the Scandinavian style. You can boldly use different types of wood, metals, natural stones, cotton, flax, moss, leather, ceramics and others.


Podsumowując, cechami charakterystycznymi stylu skandynawskiego są naturalne materiały, jasne kolory, prostota i lakoniczność form. I takie właśnie powinny być wasze prace.

Итак, характерными чертами Скандинавского стиля являются натуральные материалы, светлые цвета, простота и лаконичность форм. Именно такими должны быть ваши работы.

To sum up, the characteristic features of the Scandinavian style are natural materials, bright colors, simplicity and laconic form. And that's what your work should be.

 Nasz sponsor- sklep Craft O'clock przygotował dla was niespodziankę:
Bon o wartości 75 zł na zakupy w sklepie:)

 А чтобы вам интереснее было творить, наш спонсор sklep Craft O'clock
приготовил для вас приз: ваучер на 75 злотых на покупку в магазине.

Our sponsor - the Craft O'clock store has prepared a surprise for you:
Shopping voucher in the store :)
Nasz zespół i DT sklepu Craft O'clock, jak zawsze, 
podszedł kreatywnie do interpretacji stylu skandynawskiego 
i przygotował swoje prace, które być może zainspirują was:) 

Дизайнерская команда нашего блога, как всегда, творчески подошла к интерпретации Скандинавского стиля и представила свои работы для вашего вдохновения.

Our team, as always, came creative to interpret the Scandinavian style 
and prepared their work that may inspire you :)

 

 

Aneta (Manufaktura Anety)


 Emi

 

Halina - Inka-art


Inna Luppa


 Mila - ślubny zestaw - kartka w pudełku (DT Craft O'clock)


Reniferove 

  Angi
magiczne chwile


Kasia - tagi (DT Craft O'clock)


Asia - mini album (DT Craft O'clock)


Na wasze prace czekamy do 18 marca.
Ваши работы присылайте до 18 марта.
We are waiting for your work until 18th March.