sobota, 24 lutego 2018

TECHNIKI "masy plastyczne" - inspiracje (2)

Hej, hej ... 
dziś drugi dzień naszych rozważań o masach plastycznych. Na początek jako ciekawostka - MASA Z PASTY DO ZĘBÓW do wykonywania np drobnych dekoracji do kartek. Jej skład to: mąka ziemniaczana, klej i wspominana już pasta do zębów :P


MASA PAPIEROWA / papier-mâché (z fr.)

dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących: kleju, gipsu oraz uszlachetniających: kredy, barwników i konserwujących. Masę nakłada się niezbyt grubą warstwą na uprzednio przygotowaną formę i pozostawia do wyschnięcia. Można ją też wykonać samemu ze starych gazet, papieru toaletowego, wytłoczek po jajkach oraz kleju i/lub mąki. 


GLINA / MASY CERMICZNE

od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne i plastyczne gliny biało oraz barwnie wypalające się, znane na świecie pod nazwą "ball clay". Obecnie dostępne są rożnego rodzaju masy ceramiczne termoutwardzalne, które już nie trzeba wypalać. Idealnie nadają się one do wykonywania  małych form rzeźbiarskich, gdyż są bardzo plastyczne i łatwe w manualnej obróbce. Można z niej wykonać również formy pełne typu: figurki, miski, talerze ozdobne, płaskorzeźby na płytkach oraz biżuterię (wisiorki, korale, broszki). Na gładkich powierzchniach bez trudu odciskuje się rozmaite wzory. Wyschniętą glinkę można szlifować, obrabiać papierem ściernym, ciąć, wiercić, malować, a nawet lakierować.


 

CERAMIKA – w rozumieniu tradycyjnym, to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina). Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.MASA MODELARSKA 

wykonana jest z gliny w kolorze BIAŁYM. Samoutwardzalna. Można ją barwić pigmentami, malować farbami, lakierować, ścierać, polerować, skręcać i ciąć. Idealna dla dzieci, przyjemna w dotyku, plastyczna, nie klei się do rąk. Idealna do odciskania struktur i wzorów. Delikatna konsystencja umożliwia uzyskanie precyzyjnych detali, nie zmienia objętości w czasie wysychania.
MASA KAMIENNA 


jest miękką, samoutwardzalną glinką, którą można bardzo łatwo kształtować i obrabiać w dłoniach. Po wyschnięciu przypomina swoją strukturą przypomina kamień. Samoutwardzalna, dlatego należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec jej wysuszeniu. Można ja malować.


MASA KORKOWA
 
jest superlekką masą plastyczną, miękka, a jednocześnie bardzo wytrzymałą. Łatwo poddaje się obróbce, nadaje się do malowania. Samoutwardzalna, niełamliwa.


MASA PIASKOWA

robi się ją z kleju i piasku plażowego. To doskonały pomysł na zrobienie klimatycznych dekoracji, piaskowych medalionów, a nawet miseczkę, donicę, świecznik czy odcisk dłoni (stopy). Idealnym uzupełnieniem masy piaskowej są muszelki, kamyczki i wszelkiego rodzaju zebrane nad morzem skarby ;) Samoutwardzalna.
   
 
MASA KINETYCZNA (piasek)

praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku. Oprócz tego w jego składzie znajduje się specjalny polimer, który nadaje piaskowi jego wyjątkową konsystencję. Nie jest sypki, ale nie jest też twardy. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę.


Uf dobrnęliśmy do końca ...
I choć nasze rozważania z pewnością nie wyczerpują całości tematu
z pewnością macie w czym wybierać.  Zapraszamy jutro do wspólnej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy że jesteś z nami :) baw się dobrze w naszej "piaskownicy" - załoga AP