piątek, 23 lutego 2018

TECHNIKI "masy plastyczne" - inspiracje (1)

Witajcie :)
Przed nami kolejny temat - MASY PLASTYCZNE i świetna okazja, by spróbować czegoś nowego. Jest to bowiem temat bardzo szeroki i dający ogromne możliwości realizacji prac, począwszy od koralików, przez figurki , zwierzęta po przedmioty dekoracyjne a nawet użytkowe.

Na początek taka ciekawostka - źródło wikipedia:
Jako że temat jest materiałowo obszerny podzieliłyśmy go na dwie części ;) Całościowo skupimy się  przede wszystkim na wymienieniu poszczególnych technik i bardzo ogólnej charakterystyce tego zagadnienia. Mamy nadzieję, że zechcecie dołączyć do nas, a może nawet podzielić się Waszymi doświadczeniami w tym temacie. Zapraszamy do dyskusji.

MASA SOLNAto najłatwiejsza do przygotowania domowa masa plastyczna z produktów, które są w każdym domu. Podstawowymi składnikami masy są mąka, sól i woda. Wykonuje się z niej przeróżne przedmioty – głównie zawieszki, figurki, ramki i inne ozdoby oraz dekoracje do domu. Można ją malować, lakierować, wyciskać na niej wzory, wycinać ornamenty i przeróżne kształty, a także wypiekać! 

 

 
  
 

 MASA PORCELANOWA / ZIMNA PORCELANA

w przeciwieństwie do masy solnej jest delikatniejsza i ma po utwardzeniu - jest samoutwardzalna - śnieżnobiały kolor. Przypomina wyglądem prawdziwą porcelanę. Do jej wykonania potrzebujemy: jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Jest bardzo plastyczna. Nadaje się do wykonywania cienkich i filigranowych dekoracji.


CIASTOLINA / produkt pod nazwą handlową Play-Doh/


masa plastyczna przeznaczona dla dzieci, przypominająca swoim własnościami mechanicznymi plastelinę. W skład wchodzą m.in. mąka, woda, sól oraz składniki odpowiadające za gładką strukturę, zapach, barwę i zabezpieczające przed pleśnieniem. Dokładny skład ciastoliny jest tajemnicą handlową :P Jest bardzo plastyczna. Dopóki znajduje się w oryginalnym opakowaniu, pozostaje miękka, jednak pozostawiona na powietrzu twardnieje i staje się krucha.


PLASTELINA

masa plastyczna wykonana z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia (kredą) i kwasami tłuszczowymi (głównie stearynowym), służąca do modelowania przestrzennego. Plastelina jest masą, która staje się bardzo plastyczna w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, natomiast w temperaturze pokojowej traci plastyczność, jednak nie twardnieje na zawsze. Jej zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia, niewysychanie na powietrzu, nietoksyczność i odporność na zabrudzenie. Wymaga jednak lekkiego ogrzania w dłoniach przed użyciem, poprzez rozcieranie lub umieszczenie w garnku z ciepłą wodą. MODELINA

jest odmianą plasteliny, która traci właściwości plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury (po włożeniu do wrzątku lub do piekarnika). Istnieje wiele odmian modeliny, które są utwardzane pod wpływem temperatury, światła lub powietrza. W ich skład wchodzą zwykle sole nienasyconych kwasów tłuszczowych i różnego rodzaju syntetyczne żywice zdolne do sieciowania pod wpływem podwyższonej temperatury, światła, powietrza, wilgoci lub kombinacji tych czynników. Modelina jest z jednej strony zabawką, z której dzieci mogą samodzielnie wykonywać figurki, a z drugiej jest materiałem stosowanym przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźby użytkowej i biżuterii.


FIMO /  polymer clay / masa termoutwardzalna / masa polimerowa
 
to grupa materiałów do prac modelarskich i dekoratorskich, których utrwalenie następuje po wypieczeniu w piekarniku. Są to tzw. masy termoutwardzalne (podobnie jak wspomniana już modelina). Dostępna jest szeroka gama kolorystyczna i duża różnorodność efektów, między innymi brokatowy, transparentny, marmurkowy, metaliczny. Masy te jako jedyne umożliwiają trwałe dekorowanie powierzchni. Można z nich tworzyć figurki lub biżuterię, a także wspaniałe dekoracje przez oklejanie przedmiotów z różnych materiałów takich jak szkło, drewno, metal, ceramika, kamień. Miękki materiał pozostaje plastyczny do momentu wypieczenia, a efekt końcowy jest trwały i estetyczny.
 
Jutro część dalsza ... koniecznie zaglądnijcie do nas :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy że jesteś z nami :) baw się dobrze w naszej "piaskownicy" - załoga AP