poniedziałek, 24 kwietnia 2017

TECHNIKI "szycie" - inspiracjeWitajcie :)
Kolejna technika, którą wam chcemy zaproponować to nic innego jak szycie:)
Obecnie szycie kojarzy nam się z maszyną do szycia, gdyż przy dzisiejszym postępie technologicznym jest to całkiem zrozumiałe. Pomyślcie jednak, że prototyp maszyny do szycia powstał dopiero pod koniec XVIII wieku, a ulepszona i rozpowszechniona została w połowie XIX wieku. A co wcześniej? Już 16 tysięcy lat temu  ludzie znali igłę, początkowo wytwarzaną z kości lub drewna, dzisiaj mamy wersję ze stali. Zastanawiacie się pewnie jak powstawały np. piękne suknie balowe, otóż często misternie wykonane części garderoby szyte były ręcznie u modystek, gdzie kilka  szwaczek z mozołem wykonywało najbardziej wyszukane części odzieży. Musiały do perfekcji opanować różne rodzaje ściegów, sposób i technikę ich wykonania.

Tak dawniej, jak i dziś, dzielimy ściegi ręczne na trzy podstawowe grupy: 
a) łączące, 
b) brzegowe
c) ozdobne

 Do łączących zaliczamy: fastrygę, ścieg za igłą, ścieg stębnowy, ścieg łańcuszkowy
 Ściegi brzegowe to: ścieg obrzucający skośny i ścieg dziergany.
 Natomiast ściegi ozdobne to np.: ścieg sznureczkowy, ścieg zakopiański, ścieg janina, 
ścieg krzyżykowy, ścieg gałązkowy, ścieg mereżka, ścieg łańcuszkowy itd.
 Dzisiaj nawet dla osób nie posiadających umiejętności szycia, zaczęcie przygody z nitką, nie jest zbyt skomplikowane. Czy ręcznie, czy na maszynie można wiele nauczyć się z wszelakich pozycji książkowych, blogów, czy kanałów tematycznych w internecie. Znajdziemy tam gotowe wykroje, DIY krok po kroku, szczegółowe instrukcje użycia konkretnych ściegów, stopek do maszyny, rodzajów tkanin itp.


Tak naprawdę liczą się chęci:)  a często dobrą motywacją jest przyjście na świat dziecka, czy urządzanie własnego mieszkania. Przecież przyjemniej patrzy się jak maluch bawi się przytulanką uszytą przez nas, czy biega w ubranku naszej roboty:) Albo gdy znajomi nas pochwalą, że mamy oryginalne poduchy, zasłony lub obrus:) Czy to nie wystarczający argument?Nasz zespół chce waz zainspirować do działania z igłą lub maszyną:) Pamiętajcie, że szycie to niezła frajda i nie wszystko musi być idealne:) Czasem trzeba zepsuć coś dwa razy, by za trzecim wyszło prawie idealnie:)
Poszperajcie w schowkach i szykujcie tkaniny, bo jutro zaprosimy was na kolejne wyzwanie:)

4 komentarze:

 1. super! to wyzwanie szczególnie mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiepska ze mnie krawcowa, ale moze coś mi się uda wymodzić 😃

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to wyzwanie będzie motywacją żebym w końcu skończyła zaczętą torbę;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszamy dziewczyny :) działajcie:)

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy że jesteś z nami :) baw się dobrze w naszej "piaskownicy" - załoga AP