wtorek, 24 stycznia 2017

TECHNIKI "decoupage" - inspiracje

Witajcie!
Dziś rozpoczynamy kolejny z nowych cyklów wyzwań. Będziemy prezentować różne techniki rękodzielnicze. Każdy post z wyzwaniem, będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem do techniki. Na początek zapraszamy do zabawy z...

Decoupage


inaczej technika serwetkowa, przywędrowała do Europy z Chin już w VII w. Początkowo wykorzystywali ją włoscy stolarze przy produkcji modnych wówczas mebli, inspirowanych dalekowschodnim wzornictwem. Decoupage stanowił tańszą alternatywę ręcznego malarstwa, toteż wkrótce zyskał miano "sztuki biedaków". Mimo to technika upowszechniła się, zyskując status jednego z najbardziej popularnych hobby. Wykorzystywano ją (podobnie, jak obecnie) do ozdabiania mebli, a także drobnych przedmiotów codziennego użytku, biżuterii czy przyborów toaletowych.Na czym polega decoupage?

 

W bardzo dużym skrócie - na przyklejaniu wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. W klasycznym decoupage naklejony wzór pokrywa się wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.


Najczęściej spotykane i najłatwiejsze do ozdabiania przedmioty wykonane są z drewna. Skrzynki, kuferki, wszelkie deseczki oraz meble dzięki tej technice zyskują niebanalny charakter, a czasem także drugie życie. Ale decoupage możemy stosować także na szkle, styropianie, ceramice, a nawet na świecach i tkaninach.
Przygotowanie powierzchni polega na jej odtłuszczeniu i pomalowaniu farbą, najczęściej akrylową. W zależności od stylu, jaki chcemy uzyskać, możemy nałożyć kilka przenikających się warstw farby, zastosować preparaty do spękań lub werniksy postarzające.Nanoszone na pracę motywy są najczęściej wydzierane (lub wycinane) z serwetek papierowych. Do dyspozycji mamy jeszcze specjalnie papiery do decoupage. Jednakże z powodzeniem możemy wykorzystać większość dekoracyjnych papierów, wycinki z gazet, sprasowane rośliny czy przygotowane komputerowo wydruki. Motyw przyklejamy do powierzchni specjalnym klejem (można też użyć rozwodnionego kleju typu wikol), a po wyschnięciu zabezpieczamy lakierem.


Do wykończenia prac świetnie nadają się tekturowe lub drewniane detale, dodatki pasmanteryjne, metalowe okucia. Można także wykorzystać techniki mediowe: cieniowanie, patynowanie, złocenia, pasty strukturalne, a nawet embossing na gorąco.Ciekawym sposobem urozmaicenia prac jest też transfer druku.


Po krótkim wstępie, czas na ćwiczenia praktyczne.
Nie zapomnijcie rezultatów zgłosić do naszego wyzwania, start już jutro!

3 komentarze:

 1. Piękne przedmioty, chciałabym się nauczyć tak ozdabiać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja ukochana technika!
  Czekam na wyzwanie! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy że jesteś z nami :) baw się dobrze w naszej "piaskownicy" - załoga AP